top of page
Vedran Obućina

Agro-turistički klaster Lepoglava – Ponos domaće proizvodnje

Agro-turistički klaster Lepoglava, osnovan 2010. godine, okuplja obiteljska poljoprivredna gospodarstva, udruge i poslovne subjekte iz područja poljoprivrede i turizma, potičući ih na suradnju kako bi ojačali svoj položaj na tržištu. Danas, klaster broji 18 članova, a kaznionica u Lepoglavi počasni je član.

Udruga ATK "Lepoglava" postala je ponosni vlasnik linije za preradu voća i povrća u sokove kapaciteta 150 litara po satu, omogućujući proizvodnju oko 30 tisuća litara godišnje! Među članovima klastera nalaze se uglavnom voćari, a najviše se uzgajaju jabuke (zlatni delishes, Eidared, Jonagold, Fuji, Pink Lady), te kupine, aronije, trešnje i američke i sibirske borovnice. Pritom smo naučili kako američka i sibirska borovnica zapravo nije isto voće! Američka i sibirska borovnica su dvije različite vrste bobica koje pripadaju različitim rodovima, iako dijele slična svojstva. Razlike između njih se odnose na botaničku klasifikaciju, izgled, okus i klimatske preferencije.

Američka borovnica pripada rodu Vaccinium, porijeklom je iz Sjeverne Amerike, vrlo je popularna i komercijalno uzgajana diljem svijeta. Plodovi su tamnoplavi, okrugli i veći u usporedbi s drugim vrstama borovnica, s blagom kiselkastom notom, posebno kada su potpuno zrele. Koristi se svježa u prehrani, u sokovima, džemovima, kolačima, te kao sastojak u raznim prehrambenim proizvodima. Sibirska borovnica (Lonicera caerulea) poznata je i kao kozokrvina. Raste u hladnijim regijama Sibira, Japana i Kanade. Ova vrsta je posebno prilagođena ekstremno hladnim klimatskim uvjetima. Plodovi su duguljasti ili ovalni, tamnoplave boje i često nejednolikom površinom. Sibirska borovnica ima intenzivan, kiselkasto-slatki okus koji podsjeća na kombinaciju borovnice, maline i crnog ribiza. Sibirska borovnica se koristi slično kao američka borovnica, no zbog intenzivnog okusa posebno je popularna u džemovima, sokovima i sirupima. U Lepoglavi su našli sjajan spoj tla i klime koji pogoduju i jednoj i drugoj vrsti!

Posebno su nas u klasteru dojmili njihovi octevi. Ovo su jedini proizvođači octa od nara te posebne kombinacije octa od jabuke i aronije u Hrvatskoj! Ovaj inovativni spoj idealan je za sve koji traže nešto novo i drugačije u svojoj kuhinji. Ocat od nara je aromatičan ocat koji se pravi fermentacijom soka od nara. Popularan je u turskoj kuhinji, gdje se koristi kao začin u salatama, marinadama i raznim jelima, a poznat je po bogatom, slatko-kiselom okusu. U Turskoj, ocat od nara ima dugu povijest, posebice u južnim dijelovima zemlje, kao što su pokrajine Hatay i Gaziantep, gdje se narovi uzgajaju u izobilju. Turski narod odavno koristi narove plodove zbog njihovih ljekovitih svojstava, a ocat od nara cijenjen je zbog svog doprinosa kako okusu, tako i zdravlju. Tradicionalni način izrade često se prenosi s generacije na generaciju u obiteljima, a posebno se cijeni domaća proizvodnja zbog njezine autentičnosti.

Iako se danas ocat od nara može naći u komercijalnim verzijama, mnogi ga u Turskoj i dalje radije pripremaju kod kuće kako bi očuvali izvornu kvalitetu. Ocat od nara često se koristi kao preljev za salate, posebice za tursku salatu çoban koja uključuje rajčice, krastavce i papriku. Idealan je za mariniranje mesa jer omekšava i dodaje duboku slatkoću i kiselost. Dodaje se jelima poput hummusa ili baba ganuša kako bi se obogatio okus. Zbog svoje popularnosti i svestranosti, ocat od nara danas je postao jedan od nezaobilaznih sastojaka u turskoj kuhinji.

Klaster je ponosan na očuvanje tradicije i stvaranje proizvoda koji se izdvajaju po kvaliteti i inovativnosti, a s udrugama poput Lepoglavskog ahata i Čipkarskog društva Danica Brössler pridonosimo razvoju cijele zajednice. Nadamo se da će klaster dobiti i veći prostor za proizvodnju i time omogućiti još veći doprinos našim lokalnim poljoprivrednicima i zajednici! Ako tražite autentične, domaće proizvode vrhunske kvalitete, Agro-turistički klaster Lepoglava je mjesto koje morate posjetiti. Svakako preporučujemo!

Fotografije: ATK Lepoglava, Pixabay i Taste of Adriatic

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page