top of page
Vedran Obućina

Biograd - Grad Kunjki i Prošeka

Očaravajući ples vatre na školjkama dugo je inspirirao umjetnost, mitologiju, povijest i gastronomiju. Zlatna Afrodita, koja simbolizira vječnu mladost i unutarnju ljepotu, navodno je izronila iz školjke — možda iste vrste koju je njegovao hrvatski kralj Petar Krešimir IV., okrunjen u kraljevskom gradu Biogradu na Moru. Ove školjke, znane kao kunjke, delicija su uzgojene u strujama izdašnog Pašmanskog kanala.

Tijekom našeg posjeta Biogradu, kunjka se istaknula kao vrhunac našeg kulinarskog doživljaja, savršeno sljubljena s desertnim vinom Prošek, zaštitnim znakom dalmatinskog ponosa. Ove sjajne školjke istaknute su u tradicionalnim jelima poput buzara, brudeta, pašticada, umaka, pa čak i gurmanskih burgerima!



U organizaciji Turističke zajednice grada Biograda i Gastronauta, pod vodstvom Karin Mimice, proveli smo tri dana istražujući gastronomsko blago ovog kraljevskog grada. Program je na sjajan način dočarao okuse i mirise Biograda, dalmatinskog dragulja koji svakog ljeta privuče više od deset tisuća posjetitelja. Ovo putovanje otkrilo je jedinstveni spoj morskih bogatstava sjevernodalmatinske obale i poljoprivredne tradicije Ravnih kotara, tkajući zadivljujuću priču s kraljevskim štihom.


Crvena Luka

Brojni Biograđani i njihovi gosti hrle u Crvenu Luku, renomirano dalmatinsko ljetovalište, gdje nas je dočekala degustacija u restoranu Mamma Rosa. Izdvajamo prekrasnu carbonaru inspiriranu morem i inventivni burger od kozica. Posebno je jelo bila Biogradska teča, brudet od svježe ribe, škampa i školjki, pojačan prošekom.

Ipak, prava zvijezda naše turneje bio je Prošek. Unatoč sličnom nazivu, Prošek se bitno razlikuje od Prosecca. Ovo desertno vino, simbol dalmatinskog vinogorja, prvi put se spominje 1844. godine u zadarskim novinama Gazetta de la Zara, desetljeće prije proizvodnje Prosecca u Italiji. Prošek se proizvodi od sušenog grožđa visokokvalitetnih domaćih sorti kao što su rukatac ili maraština, vugava, zlatarica, pošip, debit i dubrovačka malvazija za bijela vina te plavac mali, drnekuša, lasina, muškat ruža i babić za crna vina.

Grožđe se prirodno suši kako bi se maksimizirala dehidracija, povećavajući sadržaj šećera. Bijeli prošek karakterizira slamnato žuta boja, dok se crvena sorta može pohvaliti dubokom rubin nijansom. Poslužen dobro ohlađen, prošek izvrsno pristaje uz suhe kolače, palačinke i tradicionalne slastice. Mnogi dalmatinski ugostitelji otkrili su da prošek oplemenjuje razne domaće recepte, čineći ga vjernim suputnikom na našem kulinarskom putovanju Biogradom.


Boqueron

U bogatoj i maštovitoj fuziji okusa jadranske obale možete uživati u Boqueronu. Ovdje se lokalni pljukanci sljubljuju sa zadarskim tartufima, a rižoto spaja škampe s lokalnim šparogama, pokazujući kreativnost regionalne kuhinje. Jednako su inventivna i glavna jela: odrezak u prošeku s brusketama omiljen je među ljubiteljima mesa, a ljubitelje morskih plodova oduševit će odrezak sabljarke poslužen s palentom, ljutikom te kremom od inćuna i kapara.

Sabljarka je sve popularnija na jadranskim jelovnicima i to s razlogom! Ova jedinstvena riba lovi se u Sredozemnom moru od davnina. Prema legendi, kada je slavni grčki junak Ahilej umro, njegovi ožalošćeni kopljanici bacili su se u more, gdje ih je božica Tetida pretvorila u sabljarke. Ovaj mit objašnjava neobičan izgled ove ukusne ribe, koja je oživljena bogatom kremom od slanutka i kapara.

Za kraj obroka počastite se suhim smokvama namočenim u prošeku uz izbor domaćih craft piva. Boqueron je neizostavna postaja za svakoga tko želi istražiti kulinarske užitke Biograda.


Casa Vecchia

Kad je hrvatski kralj Petar Krešimir IV. preminuo, narod je duboko tugovao. Ljudi iz dalekih krajeva putovali su kako bi odali počast štovanom vladaru, koji je položen u sarkofag od čistog zlat i ukrašen dragim kamenjem u katedrali Svete Marije. Iako su prošla stoljeća i katedrala je srušena, nitko nije tražio zlatnu škrinju iz dubokog poštovanja prema kralju.

Ovo poštovanje odražava strast koje gajimo prema maštovitoj kulinarskoj priči u restoranu Casa Vecchia. Doživljaj započinje platom od morskih plodova sa slanim i mariniranim inćunima, dimljenom sabljarkom i škampima te paštetom od tune i bakalara. Iako je primamljivo beskrajno uživati, jedinstvenu pizzu s dimljenom sabljarkom morate probati.

Kušali smo i Biograd Smash Jam Burger, preliven marmeladom od luka i prošeka, što je dokaz rastuće burger scene na jadranskoj obali. Inspiriran food truckovima i sajmovima burgera, Biograd nudi vrhunske burgere s kreativnim štihom.

Žeđ smo utažili craft pivima lokalne pivovare Brlog, među kojima su Plavuša, Neposlušna i Špurija. Dodatno, uživali smo u vinima organske vinarije Jokić, čime smo zaokružili našu kulinarsku avanturu. Casa Vecchia dokaz je bogate gastronomske tradicije Biograda, nudeći spoj inovativnosti i poštovanja lokalnih okusa.


Kampanel

Kunjke imaju jedinstven način čišćenja. Školjke Pašmanskog kanala poznate su po svom bogatom okusu i mirisu prožetom morem. Povijesno gledano, njihove su se školjke čak koristile u građevinarstvu. U prirodi se nalaze na dubinama od jednog do deset metara, beru se ručno ili posebnom udicom zvanom "kunjkar". Da biste razdvojili dvije polovice ljuske, morate ukloniti "čep" koji ih povezuje.

Ova vještina je stručno demonstrirana u Kampanelu, gdje se brzo uči - ključna za uživanje u ovim školjkama bogatim proteinima, selenom, magnezijem, vitaminima B12 i B6, niacinom i omega-3 masnim kiselinama. U Kampanelu njihova kulinarska vrijednost dolazi do izražaja u ukusnom rižotu s kunjkom.

Kampanel se odlično slaže i s drugim morskim delicijama. Carpaccio od tune s pinjolima izdiže tunu iznad uobičajenih odrezaka i sushija, pokazujući njezinu svestranost. Tjestenina s ciplom razbija sve stereotipe o ovoj ribi, koja se često nalazi u mutnim lučkim vodama. A posebna poslastica je tjestenina s morskim ježom koja naglašava kulinarsku kreativnost Kampanela.


Arkada

Kulinarska baština obitelji Eškinja proteže se kroz četiri generacije. Otac sadašnjih suvlasnika otvorio je Arkadu 1968. godine na otoku Pašmanu. No, konoba Mornar, osnovana još za pradjedova vremena, služila je američke glumce iz filma Winnetou. Tada se svježa riba morala nabavljati s Murtera, a danas dolazi iz obližnjih voda Biograda, Pašmana i Kornata.


"Baziramo se na tradicionalnoj kuhinji", kaže vlasnica Slavica Eškinja, dok se njezina sestra smijući prisjeća kako ju je otac skrivao u kuhinji zbog njezine prirodne sramežljivosti. Obje su bake bile vrsne kuharice koje su svoje kulinarsko umijeće prenijele na sestre. Uspješni restoran krase starinski artefakti, a na svakom stolu nalazi se lokalni zemljovid koji se može proučavati uz kušanje izvrsnih domaćih travarica.

Poslužena nam je kraljevska sipa s mladim bobom u prošeku, nekoliko sati lagano kuhana do savršenstva. Dok su nas sestre zabavljale pred kamerama, okusi ovog biogradskog restorana na rivi podsjetili su nas da su ove male sipe potomci jednog od najstarijih morskih stvorenja. Poznati podvodni istraživač Jacques Cousteau nazvao ih je drevnim kraljevima mora, jer su plivali oceanima davno prije dinosaura.


Ove sipe dolično je nazvati kraljevskim, ne samo zbog njihovog podrijetla nego i zato što je i sam Biograd kraljevski grad. Jednako su kraljevski i biogradski makaruni, ručno rađeni "kroz prst" u Arkadi. Kušali smo ih s jadranskim kozicama u umaku od biogradskog prošeka, uz vrhunska vina PZ Svirče.





Riva


Restoran Riva, smješten na biogradskoj rivi, središte je aktivnosti koje privlači posjetitelje željne velike gastronomske avanture inspirirane morem. Interijer odražava ljubav prema jedrenju, spajajući nautičke elemente sa šarmom tradicionalne dalmatinske konobe.




Po dolasku poslužena nam je kunjka na lešo, klasična priprema ove školjke, a potom i rižoto od kunjke. Saznali smo da se i strani posjetitelji brzo prilagode i uživaju u ovim osebujnim okusima. Obrok se nastavio nizom ribljih delicija koje vlasnik Danijel Šangulin svakodnevno nabavlja od lokalnih ribara, osiguravajući što svježiji ulov.



No, pravi vrhunac Rivinog jelovnika je janjeća koljenica, jelo toliko poznato da privlači mještane cijele Dalmacije, ali i šire. Bogato zaleđe Ravnih Kotara nudi obilje dalmatinske janjetine, glavne mesne namirnice ove regije. Ovo izdašno jelo podsjeća nas da samo ime Dalmacija potječe od ovce, naglašavajući povijesnu i prehrambenu važnost ove plemenite životinje u lokalnoj kulturi.


Daniela


Konoba Daniela pravi je biser na biogradskoj rivi, ujedno i mali muzej. Njezine zidove krase brodski alati, dijelovi posuda, bačve, starinsko kuhinjsko posuđe i slike biogradske prošlosti, a sve skuplja suprug vlasnice Daniele Jeličić.






"Poslujemo već gotovo 30 godina, nastojeći se vratiti potpuno lokalnoj hrani i suradnji s domaćim dobavljačima i vinarima", priča nam Daniela. "Osim toga, održavamo vrt, sami osiguravamo povrće za restoran."





Daniela nas je dočekala s divnim tanjurom mesnih i ribljih okusa, s istaknutim artiklima poput izvrsnog dugootočkog kozjeg sira, koji se nabavlja od mlade poljoprivredne obitelji s tridesetak koza.






Guštali smo u hobotnici mariniranoj u prošeku, posluženu s palentom pripremljenom na tradicionalan način s raštikom po receptu Danieline svekrve. Fantastično mekana hobotnica pršti od okusa, a jednako nas se dojmila kraljevska biogradska buzara i biogradski brudet s prošekom. Ova jela udahnjuju novi život tradicionalnim receptima, lijepo kombinirajući plodove mora u obilnim porcijama, a sve to pojačano dodirom prošeka.



Europa

Restoran Europa nedvojbeno je najfotografiranije mjesto u Biogradu. Restoran postoji već 20 godina, ali je samo mjesto dio lokalne zajednice od početka 20. stoljeća, izvorno kao Hotel i restoran Europa. Kao najveći objekt u Biogradu, ugostio je brojna društvena događanja, što ga čini povijesnim okupljalištem.



Dekor na kreativan način uključuje antikne predmete, a vlasnici objašnjavaju kako su sakupili brojne komade koji bi na drugim mjestima mogli biti viđeni samo u muzejima. Ovdje gosti mogu sjediti pokraj ovih predmeta iz minulih vremena i diviti im se izbliza.






Sretni posjetitelji sigurno će uživati ​​u kunjki na lešo i kunjki na grillu, dvama popularnim načinima pripreme ove školjke, kao divnom predjelu prije nego što istraže ostatak izdašnog jelovnika. Počastili smo se s dva izuzetna jela.






Prvo smo kušali dalmatinsku pašticadu, a potom i domaće njoke koje su sami vlasnici pripremili uz crno vino i prošek. Teletina se marinira u vodi, kvasini i vinu dva dana, zatim se začini lukom, mrkvom, češnjakom i pancetom i kuha nekoliko sati. Izvrsna tekstura i bogati okusi pašticade osvajaju od prvog zalogaja!






Posebno je dobar crni rižoto, u kojem osim sipe ima i kunjki, dagnji, jadranskih kozica i škampa – doista najbolje od jadranskih plodova mora. Ovaj kraljevski rižoto, kako ga zovu u Europi, savršeno se sljubljuje s vrhunskom vinskom kartom.






Beštek


Jeste li ikada pomislili na pizzu s oradom ili teletinom? U pizzeriji Beštek Kristijan Dubravica već četiri godine osmišljava maštovite jelovnike, oslanjajući se na više od 20 godina iskustva. Njihova ponuda odskače od ostalih, a ugođaj starogradske jezgre uljepšava masivni kamin na kojem se pripremaju jela.




Kraljevska salata u kraljevskom gradu sastoji se od skuše, kreme od prošeka i balzamičnog octa. Bruschetta oduševljava dimljenom sabljarkom, jadranskom tunom, motarom te emulzijom od prošeka i balzamičnog octa. Ovo bogato predjelo savršeno se sljubljuje s pivom Plavuša iz obližnje craft pivovare Brlog.




Crna pizza, nazvana Kraljica Biogradskog mora, kraljevska je kombinacija sipe kuhane u prošeku, crnog papra, slanutka, mozzarelle i cherry rajčice. Iako se njegov izgled može činiti skromnim, njegovi okusi osvajaju od prvog zalogaja. Ovaj jedinstveni spoj okusa posebno je prepoznatljiv za Biograd i zasigurno će biti ljetni hit.



Posebno se izdvaja pizza s dimljenim plodovima mora, bogatom kombinacijom umaka od rajčice, mozzarelle, pršuta od dimljene tune, dimljene sabljarke, dimljenih dagnji, mariniranih kozica, šamfira i ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Obje su pizze maštoviti izrazi biogradske kuhinje.




Za slatki završetak posjeta kušajte kolač od sira sa šumskim voćem i prošekom ili Birramissu — tiramisu koji se priprema od tamnog piva pivovare Brlog, umjesto kave umjesto piva. Okus piva je gotovo neprimjetan, što Birramissu čini očaravajućom zaokretom klasičnog deserta.





Ekstra djevičansko maslinovo ulje koje se koristi u Bešteku dolazi iz susjednih Pakoštana, koje je 2024. godine osvojilo zlatnu nagradu u New Yorku i bilo šampion na Noćnjaku u kategoriji intenzivnih maslinovih ulja. Osvojilo je i glavnu nagradu na sajmu ulja u Maškovića hanu.





Barba

U starom i tradicionalnom ambijentu dalmatinske konobe Dino Bralić vodi konobu Barba koja je dio ribarskog obrta koji na stol donosi ukusne plodove Jadrana. U ovoj je konobi poznata dalmatinska riječ "pomalo" stil života. Dino objašnjava kako je čudan osjećaj razgovarati bez sjedenja i čaše vina. To smo ubrzo ispravili, na radost domaćina i gostiju!

Inćuni u Barbi, pripremljeni u brudetu, dolaze iz vlastitog ulova. Korištenje inćuna za brudet rođeno je iz nužde. Nakon mjesec dana na moru loveći plavu ribu poput inćuna, potrebno je naći razne načine za uživanje u ovoj maloj ribi koja je izdržala generacije Dalmatinaca. Tako se rađa novi val gastronomije!







Buzara od kunjke divno se nadopunjuje ovim okusima, ali najviše gostiju privlači hobotnica ispod peke, tradicionalno dalmatinsko jelo. Uz čašu domaćeg vina i spontanu klapsku pjesmu, to je Dalmacija o kojoj sanjamo i u kojoj živimo, u srcu biogradskih uličica.


Sjesti i uživati ​​u hrani, vinu i ljudima u Barbi posebna je dalmatinska filozofija življenja, vrhunski način uživanja u svemu što je priroda podarila hrvatskoj obali!



Marina Kornati

Restoran Marina Kornati smjestio se u sklopu jedne od najljepših hrvatskih marina, koja se može pohvaliti trećim najvećim kapacitetom u zemlji s 800 vezova. Osnovana 1977. godine, predstavlja prvu organiziranu nautičku luku na Jadranu.

Domaćin našeg gastronomskog putovanja bila je Ilirija, tvrtka koja stoji iza Marine, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Biograda. Sa 67 godina poslovanja, Illirija upravlja s petnaest vrlo uspješnih ugostiteljsko-hotelijerskih objekata diljem Hrvatske, od kojih tri spadaju u sam vrh Zadarske županije. Osim toga, tvrtka je predvodnik ruralnog turizma u regiji.

"U Biogradu smo u srcu Jadrana, kulinarskom središtu poznatom po plodovima mora. Ovo je područje rodilo marikulturu u Europi. Pred nama su Kornati, njih oko 150, uz zadarski arhipelag s preko 400 otoka. Pohvalimo se i najvećim slatkovodnim jezerom u Hrvatskoj, Vranskim jezerom, domom soma, štuke i šarana. O plodnim ravnicama Ravnih Kotara da i ne govorimo,“ dijeli Damir Maričić.


Lokalna gastronomija spoj je bogatstva mora i slatke vode s poljoprivrednim i stočarskim bogatstvom, prekrasno prikazanim u predjelu s osvježavajućim tartarom od tune i pikantnim tartarskim biftekom. Restoran marine Kornati specijaliziran je za mediteransku kuhinju, slavljenu kao jednu od najzdravijih na svijetu.




Za mnoge nautičare koji pristaju uz 800 vezova Marine Kornati, to je prvi susret s hrvatskom mediteranskom kuhinjom. Krunoslav Majdandžić, idejni tvorac mediteranskog jelovnika, predstavio je drugo predjelo: raviole punjene pečenom ribom i paškom skutom u ribljem demiglacu.



Radoslav Bobanović, vlasnik vinarije MasVin, razveselio nas je sortama maraštine, rosea od plavine i crljenke te samim crljenkom sa svojih 60 hektara u ravnokotarskoj Polači. MasVin godišnje proizvede oko 120 tisuća boca vina, uz 40 do 50 tisuća litara ekstra djevičanskog maslinovog ulja i smokava.






Glavno jelo – sabljarka, tuna, orada i lignje na žaru, uz pire od celera i slatko dalmatinsko zelje – savršeno spaja blago plavog Jadrana s ravnokotarskim plodnim poljima. Jedinstven za Dalmaciju, MasVin proizvodi muškat žuti, idealan spoj s pijanim smokvama. Zaista poslastica za pamćenje!



Dalmaland

Nedaleko od Biograda nalazi se jedan od najvećih tematskih parkova u Dalmaciji, Dalmaland, koji privlači obitelji s djecom u Aqua park, Divlji zapad, Gusarski grad i svemirske atrakcije. Kako bismo iskusili zabavu iz prve ruke, ukrcali smo se na gusarski brod koji je isplovio kako bi zabavio oduševljene novinare. Nakon nekoliko krikova i pristojnih molbi da stanemo, krenuli smo u istraživanje ostalih rekreacijskih kutaka parka.

Osvježenje je stiglo u obliku okrepljujućeg koktela "Dalmacija u mom oku", mješavine koja utjelovljuje esenciju našeg juga: loza, svježe iscijeđeni sok od limuna, sok od naranče, sirup od kadulje, maslinovo ulje, med, i krastavac. Zatim smo razmišljali kakav bi bio ručak u lunaparku. Ne samo da smo bili iznenađeni, već i impresionirani gastronomskim užicima!


Zabatak Kraljevska preobrazba bogato je i hranjivo jelo za djecu. Sastoji se od otkoštenog pilećeg batka i batka, mariniranog u maslinovom ulju i ružmarinu, punjenog sirom i omotanog dalmatinskom pancetom. Poslužuje se s umakom od celera i prženim bademima, uz batat julienne posipan cvijetom paške soli. U Dalmaciji kažu da je kraljevska piletins ta koja prinčeve i princeze pretvara u kraljeve i kraljice. Nismo sigurni jesmo li postali dio kraljevskog dvora, ali svakako smo bili oduševljeni jelom.

No, najzanimljiviji dio ove gastronomske avanture je dalmatinska pašticada "Opijeni morem", polako kuhana u umaku s prošekom i poslužena s domaćim njokima, a sve uz masivni morski kamen.


Biograd na Moru očarava svojim mediteranskim krajolikom i vrhunskom gastronomijom zastupljenom u restoranima koje smo posjetili. Prekrasna gostoljubivost i šarmantna dalmatinska atmosfera osvojit će vaša srca i nepce za prekrasan kulinarski odmor!

Fotografije: Taste of Adriatic, Rino Gropuzzo & TZ Biograd na Moru

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page