top of page

Gastro doživljaj Vile Planinke-upoznajte Sloveniju na tanjuru i u čaši

Degustacije vina ponekad mogu biti dosadne i jednostavne! Ali ne i u eko hotelu Vila Planinka, smještenom u pitoresknom mjestu Zgornje Jezersko gdje se za vinske degustacijske radionice traži se 'čaša više'. Vode je simpatični duo Vanesa Centrih i Marko Koren koji svojim znanjem omogućuju duboko i interaktivno istraživanje svijeta vina, okusa, senzorike i slovenske vinske tradicije.

Jako volimo naš posao i naše su radionice pune živahnih i zabavnih trenutaka, tijekom kojih učimo, istražujemo i doživljavamo svijet vina kroz različite aspekte. Svaka radionica je jedinstvena i pruža priliku za otkrivanje novih okusa i dublje razumijevanje kako i zašto su hrana i slovenska vina tako posebna, kaže mlada sommelierka Vanesa otkrivajući da je u ponudi Vile Planinke čak sedam pomno kreiranih radionica koje spajaju odličnu gastronomiju s potpisom chefa Blaža Derlinka s klasičnim vinskim temama (Pjenušava vina i Slovenske autohtone sorte) do kreativnih kao što su Biodinamika – svijet u budućnost, Narančasta revolucija, Sljubljivanje hrane i vina, Plavi pino u Sloveniji.

Na kraju tu je i radionica Slovenija – zemlja velikih vina uz koju se uči i o specifičnosti vina i o zemljopisnim karakteristikama Slovenije. Boravite li u Vili Planinki koja se nalazi u zelenoj oazi neistražene Slovenije, priča o eno gastro putovanju regijama i učenje o vinskim sortama zapravo je odličan način da u dobrom društvu provedete poslijepodne ili večer. Dovoljno je samo nazvati hotel, rezervirati mjesto i uz odličnu hranu doživjeti i prekrasnu vinsku priču.

Radionica Slovenske autohtone sorte, naša je najpopularnija radionica jer tijekom njezinog trajanja dublje upuštamo u slovensko vinsko naslijeđe i otkrivamo zašto su slovenske sorte tako jedinstvene. Ova radionica nije samo degustacija vina, već pravo putovanje kroz vinorodne regije Slovenije. Sudionici se upoznaju s različitim klimama, sastavom tla i mikroklimatskim uvjetima slovenskih vinograda koji omogućuju proizvodnju tih posebnih vina. Istražujemo kako su ti prirodni faktori utjecali na razvoj slovenskih autohtonih sorti i kako se te sorte manifestiraju u vinima koja su prava odraz našeg terroira.- objašnjavaju kućni sommelieri Vile Planinke.

Slovenija je zemlja koja se ponosi izuzetno bogatom vinskom tradicijom, a vinogradi su prisutni već više od 2.000 godina. Geografski položaj Slovenije, koja se nalazi na sjecištu triju različitih klimatskih utjecaja – alpskog, panonskog i mediteranskog – omogućuje rast najrazličitijih vinskih sorti. Slovenija ima tri glavne vinorodne regije i devet okoliša koji se međusobno značajno razlikuju, što slovenskom vinarstvu daje njegovu raznolikost i jedinstvenost.

Ove regije su Podravje (Prekmurje, Štajerska Slovenija), Posavje (Bizeljsko –Sremič, Dolenjska, Bela krajina) i Primorska (Goriška Brda, Vipavska dolina, Kras, Slovenska Istra). Ove regije omogućuju proizvodnju najvažnijih autohtonih i tradicionalnih sorti, poput Zelen, Ranina, Ranfol, Klarnica, Pinela, Rebula, Vitovska grganja, Modra frankinja, Pokalca, Žametna črnina i Refošk.

Svaka od ovih sorti nosi jedinstveni pečat slovenskog terroira, koji je odraz zemlje, klime i vinske tradicije, koja je i dalje živa u našim vinogradima. Svaka od tih sorti nosi svoju priču i odraz je slovenskog terroira koji se kroz vrijeme i prostor razvija u vinske posebnosti. Na ovakvoj radionici, koja je ujedno i eno-gastro hit Vile Planinke nećete samo kušati ova vina, nego ćete otkriti kako ove sorte izražavaju povijest, zemlju i klimu u kojoj rastu.

Na kraju radionice imat ćete priliku produbiti svoje znanje o slovenskim vinima, prepoznati karakteristike različitih autohtonih sorti i razumjeti zašto su slovenska vina u posljednjim godinama stekla svjetsku prepoznatljivost. Kroz iskustvo kušanja i istraživanja, zauvijek ćete pamtiti koliko je jedinstven i raznolik vinski krajolik naše zemlje, zaključuju Vanesa i Marko na kraju, a mi vam otkrivamo s kojim se vinima može lako upustiti u eno gastro tour kroz Sloveniju s pogledom na Zgornje Jezersko.

foto: Nikola Zoko



コメント


bottom of page