top of page

Konoba Ulika: Tradicija i kvarnerske delicije u srcu Selaca

Writer's picture: edvard.badurinaedvard.badurina

Riva u Selcima obiluje kafićima i restoranima, ali ako se traži jedno mjesto koje odzvanja tradicijom i lokalnošću, to je Konoba Ulika. Posjetili smo ju za vrijeme gastronomske manifestacije „Mjesec plave ribe“ na crikveničkoj rivijeri. Ova vrlo posjećena manifestacija posvećena je povijesnoj hraniteljici Kvarnera, a ribarska baština se pretače u niz maštovitih recepata. U Ulici su nas iznenadili sjajnom i svježom ribom u kombinacijama koje otkrivaju kulinarsko umijeće vlasnika i chefa Zorana Tonkovića.



Dok kušamo odličnu domaću lozu, primjećujemo stari toš za masline, što je bilo ime ovog ugostiteljskog objekta prije nego se preimenovao u Uliku. I tada je to bilo kultno mjesto u Selcima koje je osim marendi nudilo i pizze. Krušna peć je i dalje tu, proizvodi odlične i nadaleko poznate pizze, u što smo se uvjerili i u nebrojenim posjetima.

Vrijeme je marende i restoran se puni brzinom svjetlosti. Promjenjivo vrijeme navelo je brojne goste, mahom iz Njemačke i Austrije, na uživanje u toplom kutku konobe. Na stol nam dolaze oku ugodne bruschette s filetima inćuna. Svježi i lijepo balansirani inćuni sjajno se slažu s vrlo mekanim i toplim bruschettama. Tradicionalne konobe mjesta su gdje su se inćuni često mogli naći na popisu predjela, a osim prženih, popularni su i marinirani inćuni.

Inćun se smatra jednom od najboljih riba za soljenje, praktičan način čuvanja za periode kada do svježe ribe nije tako lako doći, dok je mariniranje jednostavna metoda kojom ovu ribu možete pripremiti za jelo bez mnogo muke i sa svega nekoliko sastojaka. Od davnina se inćuni mariniraju u kvasini, nekad uz dodatak vina, kapule i začina, a, dodajmo, da se riba odležana u soli i kiselini još u 14. stoljeću izvozila s hrvatske obale u Veneciju te se njome stoljeće kasnije gostilo i svećenstvo u Rimu.

Tik do konobe je plaža i lijep pogled na istočnu obalu Krka. Uski prolaz između Krka i kopna tradicionalno je bilo područje ribolova, iako se danas ribari otisnu do Kvarnerskog zaljeva i dalje. Prave delicije ipak dolaze iz udaljenijih krajeva. Iako se u dubinama Jadrana mogu pronaći sabljarke, ova riba čudnovatog izgleda je prije svega uzgojena roba koja zahtjeva vještinu pripreme. U rukama Zorana Tonkovića i njegovog kolege Nevena Malnara, nastaje riblji ražnjić od sabljarke i tune s cherry rajčicom, blitvom i krumpirom. Odmah se primjećuju sočnost ovih komada ribe, što nije odlika svake pripreme tune i sabljarke koje smo kušali. Mesnata riba se odlične slaže s tikvicama, a osobito paše uz gutljaje kućnog crnog vina Merlota.

Iz kuhinje nam je stigla i sabljarka s palentom, opet sočan riblji zalogaj u sjajnom umaku i podosta neutralnoj palenti. Sabljarka je posebno popularna riba za kuhanje. Budući da su sabljarke velike, meso se obično prodaje kao odresci, koji se često peku na roštilju. Meso sabljarke je relativno čvrsto i može se kuhati na način na koji krhkije vrste ribe ne mogu (kao što je na žaru na ražnjićima).


Ribolov na sabljarku ima davno podrijetlo koje seže u drugo stoljeće prije Krista: o tome saznajemo od nekih grčkih povjesničara, poput Polibija, koji, fasciniran ovom vrstom ribolova, precizno opisuje tehniku. Postoji i legenda koja opisuje da kada je Ahilej umro, njegovi ratnici, vrlo vješti kopljanici, u očaju su se bacili u more, a božica Tetida ih je pretvorila u sabljarke.

Konoba Ulika je jedini restoran koji radi cijelu godinu u Selcima. Svakoga dana se tu posluži pet do šest vrsti marende, a nedjeljom gosti uživaju u koljenici i janjetini. Iako mlad, Zoran Tonković ima 28 godina iskustva u kuhanju i to se vidi u svakom detalju njegovog restorana.

Za kraj našeg boravka poslužen nam je odličan crème brûlée s borovnicama i kupinama. Francuska, Engleska i Španjolska tvrde da su zemlje u kojima je crème brûlée nastao. Prvi tiskani recept za slasticu pod nazivom crème brûlée je iz izdanja francuske kuharice Le Cuisinier Royal et Bourgeois iz 1691. koju je napisao Francois Massialot, kuhar u palači Versailles, ali ljepotu izrade ovog deserta može bez poteškoća potpisati i konoba Ulika!

Konoba Ulika

Ul. Emila Antića 25, 51266, Selce

+385 51 847 347



Recent Posts

See All

Comments


bottom of page