top of page
Writer's pictureedvard.badurina

Vinske priče iza rešetaka

Na prvi pogled, vinogradarstvo i zatvor možda ne idu zajedno, ali lepoglavska kaznionica dokazuje suprotno. Njihova vinarija, koja s ponosom proizvodi vrhunska vina sa zaštićenim geografskim porijeklom, svake godine iznenadi vinske kritičare i entuzijaste, uključujući i prestižni Decanter, gdje su već osvajali nagrade.

Vina iz Lepoglave nisu obična vina – ona pričaju posebnu priču. Naime, u vinogradima kaznionice rade i zatvorenici, pod budnim okom enologa Stjepana Biškupa i njegovog suradnika Petra Šumečkog. Uz njih, radom vinarije rukovodi i Zlatko Manjerović, pomoćnik upravitelja kaznionice. Zajedno su stvorili jedinstveni projekt koji ne samo da proizvodi vrhunska vina, već i pruža priliku zatvorenicima da steknu dragocjena znanja i vještine.

U trenutku našeg posjeta, nalazimo se u prvom dijelu podruma gdje se prerađuje grožđe. Moderni uređaji, nabavljeni putem vinske omotnice, omogućuju visokokvalitetnu preradu. Iako vinarija više ne može dobivati državne poticaje zbog svog pravnog statusa, to ih nije spriječilo u daljnjem razvoju – posljednjih godina zasađena su čak tri nova vinograda.



Proizvodi vinarije mogu se kušati u ugostiteljskom objektu Ivančica, dok se većina vina prodaje u samoj kaznionici. Potražnja je tolika da se vina, posebno pred blagdane, brzo rasprodaju. S godišnjom proizvodnjom od oko 12.000 butelja, svaka boca priča priču o strasti, znanju i posvećenosti. U vinogradima raste 24.000 čokota vinove loze, a novi nasadi obećavaju još više kvalitete i kvantitete u godinama koje dolaze.

Vinarija se može pohvaliti s jedanaest sorata i dvije kupaže, među kojima se ističu crna vina Cabernet Sauvignon i Crni Pinot, te bijele sorte Graševina, Muškat Žuti, Sauvignon, Sivi i Bijeli Pinot, Zeleni Silvanac, Šipon i Traminac. Iako su zbog osjetljivosti na fitoplazmu morali ukloniti Rajnski Rizling iz vinograda, njihova Graševina nastavlja nizati uspjehe. Na Decanteru, vinarija je tri godine zaredom osvajala nagrade, s posebnim priznanjima za Graševinu, Rajnski Rizling, Sauvignon i Sivi Pinot.

Posebno zanimljiv detalj dolazi iz jednog dijela vinograda koji se nalazi na rubu nekadašnjeg vulkana. Tlo bogato mineralima, prožeto poludragim kamenom ahatom, daje vinima poseban karakter. Ovdje nastaje tzv. "vulkansko vino", koje svojom mineralnošću oduševljava znalce.

Rad u kaznionskoj vinariji nije samo posao, već i prilika za promjenu. Enolozi, šumari i agronomi provode osam sati dnevno s zatvorenicima, educirajući ih o vinogradarstvu, podrumarstvu i vinarstvu.

Zajedno rade na svim aspektima proizvodnje, ali pod posebnim pravilima – kušanje alkohola je strogo zabranjeno, a radna disciplina i motivacija su ključni. Unatoč izazovima, rezultati su impresivni. Zatvorenici stječu vrijedna znanja i iskustva, dok vinarija niže uspjehe. Posebno se ponose jednim od svojih vina – kupažom pod imenom Crni fratar, koja je postala zaštitni znak lepoglavske vinarije.


Promjene u klimi donose nove izazove, ali i prilike. Berbe su sve ranije, a u vinogradima se sade hibridi europskih i američkih loza. Vinogradi kaznionice, smješteni na oko 270 metara nadmorske visine, dobivaju sve više sunca, što utječe na zrelost i kvalitetu grožđa. Iako sorte poput Šipona nekada nisu postizale visoke šećere, danas postaju ključne za svježinu i ravnotežu vina, osobito u kupažama.


Jedno od najposebnijih vina koje su proizveli dolazi iz ledene berbe iz veljače 2012. godine, kada su ekstremne hladnoće omogućile branje Graševine za probnu proizvodnju ledenog vina. Fermentacija i dozrijevanje trajali su dvije godine, a rezultat je bio iznimno aromatičan i bogat – prava rijetkost s oko 400 litara proizvedenog vina.



Na Laz Brijegu, u srcu vinograda, sagrađena je nova kušaonica, gdje posjetitelji mogu uživati u vrhunskim vinima lepoglavske kaznionice. Otvorena na Vincekovo, blagdan svetog Vinka – zaštitnika vinogradara, kušaonica obećava postati središnje mjesto vinskih susreta u Zagorju. S obzirom na uspjehe i predanost svih uključenih, od enologa Stjepana Biškupa do njegovih suradnika i zatvorenika, budućnost lepoglavske vinarije izgleda svijetla – uz dodatni blagoslov svetog Vinka, napredak je neizbježan.



Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page